Настало літо і у багатьох людей, що працюють з кулями з'явилися "літні питання":
На вулиці, влітку, особливо в сонячну погоду:
1. чому повітряні кульки трохи мутніють і втрачають свій зовнішній вигляд?
2. чому гелієві кулі швидко здуваються?
3. чому повітряні кулі так мало живуть і часто лопаються?
4. і що з цим усім робити

Ці питання, традиційні для багатьох аеродізайнери які тільки почали працювати
Розберемо все чинники які можуть впливати на кульку влітку

товщина латексу
Всі кулі зі зрозумілих причин різні, відповідно кульки різних виробників мають різну товщину латексу. Так само, товщина стінок кулі, залежить від розміру надутого повітряної кулі: якщо куля передуть, тобто надути до діаметра, що перевищує оптимальний, то стінки кулі стануть тоньше.Характерістікі надутого повітряної кулі залежать від товщини матеріалу стінок кулі, тобто від товщини латексу кулі.

Механічна міцність куль

Кулька з товстими стінками більш стійкий до механічних пошкоджень: проколів, подряпин, стирання і т.д. Кулі, які знаходяться на вулиці, постійно збирають на себе пил, що містить абразивні частинки. Якщо кулі стикаються один з одним, і, завдяки вітру, труться одна об одну, то вони постійно отримують ці самі механічні поврежденія.Шари з тонкими стінками лопаються частіше і швидше, ніж кулі з товстими стінками.

здування куль

Латекс для куль є натуральним і пористим матеріалом, тобто він має відкриті пори, через які може проникати газ. Газ, що знаходиться всередині надутого кулі, знаходиться під тиском, яке більше атмосферного тиску (інакше Куля не роздути). Тому газ, що знаходиться всередині надутого кулі, видавлюється назовні через пори латексу (а не навпаки!). Коли газ залишає куля, тоді тиск всередині кулі знижується, пружний латекс стискається і куля зменшується в розмірах - здувається.

Чим менше молекули газу, тим вони швидше покидають куля. Тому гелієві кулі здуваються швидше ніж кулі, надуті повітрям.

Чим товщі стінки куль, тим повільніше відбувається витікання газу з кулі. У місцях механічних пошкоджень (мікроподряпин) товщина стінок значно зменшується, тому подряпані кулі здуваються швидше, ніж цілі кулі.

Чим вище температура навколишнього середовища, тим активніше поводяться молекули газу, що знаходиться всередині надутого кулі. Тому, з ростом температури, зростає і швидкість здування куль.

окислення латексу

Одним з основних факторів, що руйнує повітряні кулі є кисень, що міститься в атмосфері. Молекула латексу, в ступила в хімічну реакцію з киснем розпадається на дві короткі частини - явище деструкції. У окисленого латексу знижується еластичність і збільшується липкість, а так само зростає кількість пір. Окислення латексу відбувається в зовнішньому шарі надутого кулі і просувається всередину. Наслідки окислення латексу називаються його старінням.

Візуально окислення латексу проявляється у втраті блиску (відбивної здатності) і появи білого нальоту на поверхні кулі. Цей наліт - і є зола від згорілого (окисленого) латексу.

За своєю дією окислення истончает стінки повітряної кулі і робить їх липкими.

вражаючі фактори

Основними факторами, що викликають скорочення часу життя і / або знищення повітряних куль на вулиці є окислення латексу і пил. Все, що підсилює дію цих чинників на повітряні кулі називається вражаючими факторами:

Температура оточуючого повітря

Наступна особливість навколишнього середовища, яка впливає на тривалість життя кульку це температура. Чим вище температура навколо повітряної кульки, тим активніше відбувається його окислення, тобто з підвищенням температури зростає швидкість цієї хімічної реакції і стінки кулі стоншуються швидше. Так само, чим вище температура, тим активніше газ залишає куля через пори латексу.

При зниженні температури окислення латексу і витікання газу з кулі сповільнюються.

Кулі темних відтінків здаються такими, тому що вони більше поглинають світлового випромінювання, ніж відображають. Кулі світлих відтінків навпаки: більше відображають світла, ніж поглинають. Тому, за інших рівних умов, темні кулі нагріваються більше, ніж світлі кулі. І саме тому, темні кулі лопаються або здуваються першими.

вітер

На вітрі куля обдувається повітрям (вуличні вітри, робота вентиляторів і кондиціонерів в приміщеннях, протяги у приміщеннях), кількість кисню, який бере участь в окисленні куль збільшується і швидкість старіння латексу так само збільшується. Чим сильніше обдувати куля, тим швидше будуть истончаться його стінки. При обдувании куль на вулиці, сильні вітри обов'язково принесуть до куль більше вуличного пилу.

При відсутності обдування куль, окислення латексу сповільнюється. Також скорочується кількість пилу, яку збирають на себе повітряні кулі.

сонячне світло

Сонячні світло так само небезпечний для куль, його випромінювання в своєму спектрі містить значну частку ультрафіолетового випромінювання. Тому що в складі УФ випромінювання є і м'який ультрафіолет (від якого ми загоряємо), є і жорсткий вул

ьтрафіолет, який викликає сонячні опіки, є трошки короткохвильового випромінювання, від якого можна осліпнути, ну це не важливо. Важливим є те, що невидима частина сонячного випромінювання, яка називається ультрафіолетовим, вельми активізує атмосферний кисень. Цей збуджений кисень дуже активно з'єднується з латексом, так що кулі вмирають за пару годин.

Влітку, на Землю йде потужний потік УФ випромінювання, який на раз вбиває повітряні кулі. У цей час навіть загоряти не рекомендується, а у куль і поготів немає шансів

Навпаки, коли похмуро, або коли Сонце стоїть низько над горизонтом (або взимку), потік УФ випромінювання малий і особливого дії на кулі не чинить.

озон

При дії на кисень УФ випромінювання (сонячне світло, УФ-підсвічування в нічних клубах, бактерицидні УФ лампи в медичних установах), а так само при впливі на кисень електромагнітний полів великої напруженості (високовольтні лінії електропередач, або стан природи перед грозою), кисень збуджується настільки, що частина двох-атомарних молекул кисню розпадається на частини, які приєднуються до інших молекул. Таким чином вийдуть газ озон - трьох-атомарний кисень. Озон не стабільний, але поки кисень знаходиться в збудженому стані, якась кількість озону в повітрі постійно присутня. До речі, озон, на відміну від кисню, має запах (можна понюхати працює копіювальний апарат, щоб згадати цей запах).

Так ось озон - найпотужніший руйнівник повітряних куль. Якщо в навколо кулі знаходиться трохи озону, то швидкість окислення стає дуже великою. Є озон - немає куль.

До речі, саме з цього, перед грозою кулі швидко падають, вся справа в озоне, а не в тому, що кулі бояться грози.

висновки

Для вуличних робіт літній період потрібно використовувати кулі з максимально товстими стінками або НЕ додувать куля хоча б на 1-2 дюйма

Навіть при використанні якісних куль, рекомендується вибирати їх на розмір більше. Наприклад, брати кулі 12 "а надувати їх як кулі 10". Це дозволити збільшити товщину стінок, а значить дозволить збільшити час життя куль.

При установці куль на вулиці, якщо є вибір, то використовувати місця захищені від вітру і прямих сонячних променів.

При зберіганні і перевезенні куль рекомендується використовувати мішки, в які упаковувати надуті кулі або вироби з надутих куль. Мішок захищає від обдування, від пилу і від прямого сонячного випромінювання. Рекомендується використовувати мішки з перфорацією, такі як представлені на сайті partyson.com.ua По можливості, слід максимально замінювати кулі з латексу на фольговані кулі. Фольговані кульки на вулиці набагато більш живучі. Так само, слід уникати використання гелієві куль з латексу, і всюди, де це можливо, замінювати гелій на повітря.